Музей-кав’ярня «Панъ Заваркін і синъ»

03.08.2016 2016-08-03

Перенестись у Вінницю початку XX століття можна, зазирнувши у місце, що й досі зберігає атмосферу того часу – музей-кав’ярню «Панъ Заваркін і синъ».

Наприкінці XIX століття  у будинку,  де зараз розташована кав’ярня, багаті євреї — брати Гельблу — заснували прибутковий дім. Це була одна з перших багатоповерхівок міста. У ній могли знайти недороге житло представники різних професій, які прибували у місто у пошуках роботи чи задля заснування власної справи.

Одним із них став підприємець Мойсей Флігельтуб, який разом із сім’єю оселився у квартирі на другому поверсі. Незабаром він купує приміщення на першому поверсі, де відкриває крамницю колоніальних товарів. Розташований у самому центрі міста, заклад швидко стає популярним. У магазині багаті містяни купували чай, каву, прянощі та екзотичні горіхи.

Згодом задля розвитку торгівлі та уникнення недовіри через єврейську національність, Мойсей Флігельтуб приймає християнство та отримує нове ім’я – Матвій Заваркін. Після цього його бізнес пішов угору й згодом Заваркіни стають однією з найбагатших родин у Вінниці.

Після лютневої революції підприємець із сім’єю покинув країну, виїхавши спочатку у Францію, а згодом – до США.

Відродили колишню крамницю колоніальних товарів лише у 2012 році. Саме тоді тут створили кав’ярню-музей.

Інтер’єр музею виконаний у стилі, характерному для кінця XIX – початку XX століть: вітальня оздоблена текстильними шпалерами, ліпними карнизами та плафонами. Також серед обов’язкових атрибутів, які колись вважались  ознакою заможності – масивна бронзова люстра, канделябри, буфет з червоного дерева та піаніно. Така реконструкція отримала назву «Вітальня щасливого часу».

Серед експонатів музею – традиційні російські самовари, їхні різновиди – бульотки, порцелянові сервізи та старовинні підсклянники, маленькі коробочки із замочками, в яких ховали чай, коробочки для ландринків-льодяників, гасові лампи та ваги, унікальний оніксовий вішак з бронзовими елементами, шарманка та грамофон. Серед найцікавіших експонатів – рідкісні антикварні годинники: багатокутний  годинник відомого німецького майстра Гюстава Беккера, годинник з оздобленням на релігійну тематику, розроблений італійцем Рікардо Борсіні, чорний мармуровий годинник із Франції, годинник-календар та німецький годинник із ртутним маятником. Наразі до колекції входить 41 годинник.

У музейній вітрині знаходиться цікаве зібрання статуеток ручної роботи німецького виробництва.

Стіни музею прикрашені вирізками з газет, а також картинами та світлинами того часу. Серед них – й фотопортрет колишнього власника закладу – Матвія Заваркіна.

Експозицію доповнює незвичайна вбиральня. Окрім старовинної сантехніки, картин та грошових купюр минулих епох, тут знаходиться унікальний годинник, стрілки якого ідуть у зворотній бік. На ньому – символічний надпис німецькою: «Manchmal läuft alles verkehrt» («Іноді все йде не так»).

Сьогодні «Панъ Заваркін і синъ» –  це місце, де можна не лише придбати унікальні товари та випити чашку запашної кави, а й побувати на журфіксах (прийомах гостей, популярних у XIX столітті), вечорах старовинної музики та джазу, поетичних вечорах та вечорах німого кіно. Знаходиться заклад за адресою: вулиця Олександра Соловйова, 3. Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на будь-якому трамваї чи на тролейбусі №5 чи №11 (зупинка «Соборна»).

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись