Вінницька телевізійна вежа

08.08.2016 2016-08-08

Одна з найвищих споруд в Україні розташована саме у Вінниці — це вінницька телевізійна вежа. Її висота сягає 354 м, й у погожі дні її добре видно з відстані у 15 км.

Офіційна назва об'єкту — телевізійна опора H350m, де власне вказано висоту споруди. Це третя за висотою телевишка на просторах колишнього Радянського Союзу та 17-та у світі. У 1961 році, коли її побудували, вона була другою за висотою спорудою у світі, поступившись місцем лише знаменитому нью-йоркському хмарочосу Емпайр-Стейт-Білдінг.

Також вінницька телевежа є однією з найстаріших у світі – лише токійська та паризька телевежі старші за неї.

Проект щогли, який розробили білоруські фахівці у 1960 році, почали втілювати рік по тому. Проект став своєрідним інженерним проривом. Зокрема, монтування труби проводили так званим “повзучим краном”: кран закріплювали на вже встановленій частині щогли і він сам подавав наступну секцію труби, яку нагорі закріплювали за допомогою болтів, а потім зварювали. Будівництво тривало понад два роки і у вересні 1963 року об'єкт розпочав регулярну роботу. Вартість будівництва сягнула значної на той час суми — 1 350 000 радянських карбованців.

Вінницька телевізійна щогла стала унікальною спорудою на теренах Радянського Союзу. За схожим проектом будували лише вежу в Свердловську (тепер Єкатеринбург), проте будівництво так і не закінчили. Така сама щогла стоїть зараз у Кривому Розі, проте вона вдвічі менша за вінницьку.

Щогла телевежі являє собою трубу довжиною у 309 м, яку увінчує сфера діаметром у 7 м. Сфера виконує суто архітектурно-естетичну функцію. Над сферою височіє так звана “етажерка”, яка слугує для закріплення антени найвищого розташування. Сама труба, діаметром 2,5 м, виготовлена із спеціальної сталі і складається із секцій довжиною у 6 м. Загальна вага металу сягає понад 444 тонни. Починаючи з висоти у 100 метрів, на телевежі розташовані передавальні антени. Усього їх 19.

Щоглу підтримують троси, закріплені у шістьох анкерних фундаментах. А 6 рей не дають щоглі розкручуватися по вісі.

Всередині труби функціонує один з найвисотніших ліфтів в Україні. Він має вісім зупинок і піднімається на висоту 309 м із швидкістю 65 см/сек із завантаженням у 240 кг.

Перший капітальний ремонт щогли провели у 2000 — 2003 роках: тоді замінили канати-розтяжки та реї. Раз у 5 років щоглу перефарбовують. На фарбування йде приблизно 4 тонни олійної фарби.

Сьогодні вінницька телевізійна вежа забезпечує мовлення 16 телевізійних та 11 радіоканалів, а також спецзв'язок. Сигнал розповсюджується більш як на 80 км.

Наразі телевишка є другою за висотою в Україні, поступаючись місцем лише київській. Цікаво, що оскільки споруда побудована зі сталі, згідно з підрахунками, при температурі в +32°C  вежа "витягується" на чотири сантиметри.

На жаль, побувати на телевежі можна лише за спеціальним дозволом, адже споруда не має оглядового майданчика для туристів. Проте це не зупиняє відчайдух: нещодавно чотирьом руферам все ж вдалось побувати на самій верхівці телевежі.

Знаходиться телевізійна вежа на вулиці Максимовича, 25. Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на трамваї №4 (зупинка “Максимовича”).

Ми рекомендуємо

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись