Садиба Стаховського

10.08.2016 2016-08-10

Унікальний будинок, який на початку XX століття був чи не єдиним у Центральній Україні зразком чистого українського архітектурного модерну, знаходиться саме у Вінниці.

Побудували двоповерхову споруду у 1914 році у невеликому провулку поряд з міським оперним театром. Садиба була чудовим зразком українського модерну в його класичному вигляді.

Український архітектурний модерн (УАМ) – це особливий національний стиль, який увібрав у себе окрім європейського модерну, основні традиційні риси як житлової та цивільної, так і храмової архітектури Гетьманщини та козацької України XVII – XVIII століть. Прообразом вінницької садиби та водночас еталоном унікального стилю став будинок полтавського земства, нині — Полтавський обласний краєзнавчий музей. Його проект розробив  видатний український митець Василь Кричевський, якого вважають засновником стилю українського модерну.

У Вінниці ж проект унікального будинку втілив тогочасний головний архітектор міста Григорій Артинов.

Будували садибу на замовлення відомого лікаря, першого професійного отоларинголога Вінниці Миколи Стаховського. З 1909 по 1914 роки він займався медичною практикою у місті, а у 1917 році був призначений губернським комісаром Поділля. З приходом до влади Директорії, Стаховський виїхав до Лондона, де став першим послом УНР у Великобританії.

Після будівництва садибу Стаховського стилізували під кахльовану хату-мазанку з чотирисхилим дахом (стилізованою стріхою). Кахлі та кольорова майоліка, які використовували при будівництві давали ефект подібності до розмальованої української хати. Кахлі будівлі були розписані геометричним та рослинним орнаментом. Також будинок мав характерні для українського модерну шестикутні вікна.

Під час революції Стаховський покинув Вінницю й у садибі розмістили офіцерський клуб для вояків Української Галицької армії. Клуб також виконував функцію культурно-просвітницького центру.

У січні 1944 року нацисти, тікаючи з Вінниці, підірвали оперний театр. За однією з версій, від цієї пожежі постраждала і садиба Стаховського.

Відремонтували її у повоєнний час. Та після реставрації будинок повністю змінив свій вигляд. Зараз про унікальну пам'ятку архітектури нагадують лише характерні вікна. Дослідники кажуть, що під зовнішнім шаром штукатурки могли зберегтися унікальні розписані кахлі.

Зараз у будівлі розташована поліклініка УМВС. Знаходиться будинок за адресою вулиця Верещагіна, 6 (поблизу театру Садовського). Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на будь-якому трамваї чи на тролейбусах №5 або №11 (зупинка “Театральна”).

Ми рекомендуємо

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись