Національний музей-садиба М. І. Пирогова

25.06.2016 2016-06-25

 У мальовничому парку на березі озера розташований один з найпопулярніших туристичних об’єктів міста – музей-садиба Миколи Пирогова.

Саме у садибі Вишня всесвітньовідомий хірург, засновник воєнно-польової хірургії, провів два десятиліття свого життя та знайшов тут останній пристанок.

Відвідувачі музею мають змогу оглянути сам будинок, в якому Микола Пирогов жив з родиною, аптеку, в якій він працював, церкву-некрополь, в якому знаходиться скляний саркофаг з набальзамованим тілом вченого та меморіальний парк.

Експозиція, розміщена у десяти залах будинку-музею, знайомить нас з дитинством та юністю майбутнього науковця, періодом опанування лікарської професії, роками праці в Петербурзі та Києві, участю у Кавказькій та Кримській війні. Також тут зберігаються найвідоміші наукові праці та рукописи видатного хірурга, його особисті речі, анатомічні препарати, які він виготовив власноруч, а також унікальні набори сторічних медичних інструментів, якими користувалися практикуючі лікарі XIX століття. Хоча меблі, які належали родині Пирогова не збереглися, під час реставрації вдалося повністю відтворити інтер’єр тієї епохи.

У справжній старовинній аптеці (до речі, першій на Поділлі) ще століття тому не лише продавали ліки, а й здійснювали прийом хворих та проводили операції. У ній вас зустрінуть фігури-копії людей, які колись працювали тут – аптекар, фельдшер та сам власник садиби. На полицях та столі – підручники з фармакології, копії давніх рецептів, безліч давніх скляних і дерев’яних посудин з фармацевтичними препаратами, трави, з яких ці ліки виготовляли та старовинні терези, які слугували для точного виміру найменших порцій різноманітних ліків і порошків.

Біля входу до аптеки ростуть такі ж лікарські рослини, які Пирогов колись використовував для лікування пацієнтів.

Далі – величезний меморіальний парк, окрасою якого є яблуневий сад і знаменита липова алея, в якій, за переказами, подовгу любив гуляти вчений. В кінці алеї, на місці операційної, яка не збереглась, стоїть пам’ятний камінь. До сих пір збереглися й дві ялини, які посадив сам Пирогов.

Біля садиби розташована й родинна церква-усипальниця, в якій набальзамоване тіло Пирогова спочиває ось уже 125 років. Згодом над нею побудували Миколаївську церкву. У святкові дні тут і досі проводять богослужіння. Окрім Пирогова  в усипальниці поховано його дружину та старший сина.

Дістатись до музею Пирогова із залізничного вокзалу можна на маршрутці №57 або №70; із західного автовокзалу на маршрутці №30, №47, № 48 чи № 60, або ж на автобусах №7 чи №13.

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись