Літературно­меморіальний музей Михайла Коцюбинського

28.06.2016 2016-06-28

У центрі Вінниці посеред міських забудов причаївся квітучий сад, де колись знаходилось родинне гніздо видатного українського письменника Михайла Коцюбинського.

Саме у світлій та сонячній Вінниці у 1864 році з'явився на світ майбутній майстер художнього слова.

Історія мальовничої садиби починається у 1820­х роках, коли дід майбутнього літератора, Максим Абаза, заснував на території сучасного району Замостя хутір «Абазівка». Хутір складався з семи будівель – хати, комори, стайні, хліва, клуні, шопи та стодоли. За хатиною ряснів сад.

Після одруження у 1863 році в Абазівці оселилися батьки Михайла Коцюбинського – Ликера Максимівна Абаза та Михайло Матвійович Коцюбинський. А через рік у них народився син, якого назвали на честь батька. Так Абазівка стала домом для Михайла Коцюбинського на наступні 33 роки. Покинула садибу родина Коцюбинських у 1897 році у зв'язку з переїздом до Чернігова. Будинок же тривалий час змінював власників та поступово занепадав.

В якості музею колишній хутір почав працювати з листопаду 1927 року. З'явився він завдяки молодшому брату письменника Хомі Коцюбинському, який привернув увагу громадськості до занедбаного на той час будинку. Саме він керував реставрацією та ремонтом садиби, а згодом очолив літературний музей.

На території музею збереглись лише три з семи будівель колишнього хутора – власне сам будинок, комора і сторожка.

Будинок складається з п’яти кімнат, експозиція яких розкриває життєвий та творчий шлях Михайла Коцюбинського. Інтер’єр колишнього будинку літератора відтворено до дрібниць – тут і кухня з автентичною лежанкою, на які Коцюбинський любив відпочивати, кімната, в якій він працював над своїми творами, вітальня, де часто збирали гостей та проводили літературні вечори. Справжньою окрасою вітальні є столітнє крісло, яке Коцюбинський придбав на гроші з першого літературного гонорару та старовинне дзеркало. До нашого часу дійшла й метрична книга, яка зберігає запис про день та місце народження майбутнього митця та оригінал протоколу рішення педагогічної ради Вінницького реального училища щодо присвоєння Коцюбинському звання народного учителя. На стінах – портрети та світлини членів родини літератора, написані ним книги, а також художні ілюстрації до найвідоміших творів прозаїка. 

Головною цінністю музею є затишний садок, де збереглися кілька груш та яблунь, які посадив дід письменника, 300­річна липа, під якою ще дитиною грався майбутній автор «Тіней забутих предків», привезені Коцюбинським з Криму тамариск і магонія падуболиста, а також субтропічні агави, які він так любив. Дух XIX століття передає і викладене бруківкою подвір’я саду. 

Побудована колись у передмісті, садиба, яка зберігає пам’ять про талановитого вінничанина, й зараз залишається зеленим оазисом серед цегляних багатоповерхівок. Тут відвідувачі можуть не лише познайомитися з біографією відомого письменника, а й подібно до героя новели Коцюбинського «Інтермеццо», відпочити від міського гамору у тихому та затишному куточку.

Також у ресторані неподалік всі охочі можуть скуштувати страви з “Меню Коцюбинського”, розробленого за творами письменника. До нього увійшли страви української, бесарабської, кримської та італійської кухні.

Музей знаходиться за адресою: вул. Івана Бевза, 15. Працює з 10.00 до 18.00 щодня, крім середи. Від залізничного вокзалу дістатися сюди можна на будь­якому трамваї та тролейбусі (зупинка «Музей Коцюбинського»).

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись