Будинок капітана Четкова

20.07.2016 2016-07-20

На березі Південного Бугу, поблизу Миколаївської церкви, знаходиться одна з найпривабливіших історичних споруд Вінниці, яка привертає погляди як мешканців, так і гостей міста – будинок капітана Четкова.

Його будівництво розпочали у 1908 році. Коштувало воно рекордну на той час суму – 500 тисяч царських рублів. Належав будинок колишньому викладачу гімнастики у реальному училищі – Олександру Четкову. Саме цьому непоказному та незграбному чоловіку, відставному офіцеру-артилеристу та дворянину судилося залишити по собі чи не найпомітнішу споруду Вінниці.

Автором проекту особняка став київський архітектор Василь Листовничий. В історію він увійшов не лише як талановитий митець, а й як власник будинку №13 на Андріївському узвозі у Києві. Саме тут протягом 13 років проживала родина видатного російського письменника Михайла Булгакова. А згодом дім став помешканням Турбіних – літературних героїв з одного з найвідоміших творів письменника — “Біла гвардія”. Відповідно до інших даних, автором будинку став головний міський архітектор — Григорій Артинов.

Побудували особняк у стилі віденської сецесії (модерну), який вдало поєднував історизм з новими матеріали та конструкціям. Своєрідне трактування декоративних елементів, характерне для цього стилю відобразилось у різноманітті декору, стилізованих рослинних орнаментах у вигляді білих лілій та оригінальному вирішенню металічної огорожі та балконних решіток.

За свідченнями сучасників, у самому будинку розміщувалось багато скульптур.

Поблизу особняка знаходився павільйон варти та будинок прислуги, а ближче до Південного Бугу – льодовня, в якій зберігали продукти. У зимову пору туди складали кригу, яка остаточно розтавала аж всередині літа.

У 1913 році відставний капітан здав будинок в оренду державі, а згодом він відійшов міністерству охорони здоров'я.

У 1960-х роках у приміщенні знаходився пологовий будинок, а у 70-х – дитяча лікарня.

Зараз тут розташоване Вінницьке управління містобудування і архітектури.

З плином часу будинок втратив частину внутрішнього оздоблення та дещо змінився ззовні: наприклад, біло-сірі тони стін будинку поступились місцем рожево-білим.

До нашого часу дійшла й частина оригінальної ажурної огорожі початку XX століття, а також частина огорожі, зробленої вже у радянський час – вона дещо відрізняється від витонченого оригіналу.

Знаходиться будинок за адресою: вул. Пушкіна, 38. Дістатися до нього із залізничного вокзалу можна на тролейбусах №5 чи №11 (зупинка «Майдан Незалежності»).

Додати в обране

Ця функція доступна лише для зареєстрованих користувачів, будь ласка авторизуйтесь чи зареєструйтесь

Вхід в систему или Зареєструватись