У самому центрі Вінниці, неподалік від знаменитої водонапірної вежі, знаходиться непримітний на перший погляд будинок, який проте належав людині, ім'я якої відоме усім – генералу Олексію Брусилову.
Саме у Вінниці видатний військовий діяч жив до початку Першої світової війни. Тут він командував 8-ю армією.
«Будинок Брусилова» спроектував головний міський архітектор, який також певний час мешкав у ньому – Григорій Артинов. Саме він став автором одноповерхової цегляної споруди з прибудованим ґанком у стилі модерн та вставкою-рельєфом у тому ж стилі. Згодом надбудували другий поверх.
Мешкав Брусилов з сім’єю у Вінниці недовго – всього рік. Проте місто закарбувалось в його пам'яті, як «затишний мальовничий куточок на березі річки, з гарними околицями з великою кількістю садиб, монастирів та хуторів». Як згадував сам воєначальник, у Вінниці його приваблювало неймовірне поєднання цивілізації міста та спокою сільського життя. І дійсно, у той час поряд з величними будинками та садибами, оснащеними водогоном та електрикою, неперевершеним театром, розкішним шестиповерховим готелем з ліфтом знаходились і невеликі «сільські» будиночки, біля яких паслась домашня худоба.
З початком військових дій родині Брусилова довелося покинути місто. Згодом генералу судилося стати одним з кращих полководців Першої світової війни та назавжди залишити своє ім'я у назві знаменитої битви. «Брусилівський прорив» став небувалим досягненням тогочасної військової тактики. Завдяки одночасному наступу усіх армій, російському війську вдалось прорвати фронт одразу на 13 ділянках, зайняти Луцьк, вщент розгромити 4-ту австро-угорську армію ерцгерцога Йосипа-Фердинанда та перемістити фронт на 80-120 км вглиб території супротивника. За нечуваний успіх воєначальник, за наказом імператора, отримав інкрустовану діамантами Георгіївську зброю.
У Вінниці ж про людину, яка свого часу змінила хід світової історії, й досі нагадує пам’ятна дошка на будинку, де колись жив знаменитий військовий діяч.
За понад сто років будівля практично не змінилась, збереглась навіть огорожа початку XX століття.
Знаходиться будинок за адресою: вул. Архітектора Артинова, 5. Дістатися сюди від залізничного вокзалу можна на тролейбусі №5 або №11 (зупинка «Майдан Незалежності»).